Laikas į sporto klubą – kodėl aš dvejoju?
Baimė, pinigai, laikas ir valios stoka – tai keturios pagrindinės kliūtys, neleidžiančios mums pradėti sportuoti, tęsti pradėtą sveiką gyvenimo būdą ir/ar įtvirtinti pasiektus rezultatus.
Baimė. Pirmą kartą įžengus į sporto salę, mus pasitinka trikdantis treniruoklių miškas: neaišku, nuo ko pradėti, kaip kiekvienu iš jų naudotis, po kiek pratimų atlikti, kaip taisyklingai kvėpuoti ir t.t. Ne vienas drovesnis apsisuka ant kulno ir mauna iš salės.
Išeitis yra – jus išgelbės sporto klubo treneriai. Todėl susiimkite ir susiraskite specialistą ir kartu su juo suformuokite pradedančiojo sportuoti užduotis:
- Išsiaiškinkite, ko jūs siekiate: sulieknėti, palaikyti gerą savijautą, išryškinti raumenyną. Nesidrovėkite, jei konkrečiai nežinote, ko jūs norite – treneris padės suformuoti tikslus.
- Nustatykite, kokio fizinio krūvio jums reikėtų. Treneris atliks kūno analizės ir jūsų fizinio pasirengimo testus. Jų rezultatai pasufleruos, kokio tipo pratimų ir treniruočių jums reikia. Jei esate naujokas, treneris gali net rekomenduoti pirmą mėnesį rinktis grupinius aerobikos ar kitokius užsiėmimus, kurie išjudins sustingusį kūną. Taip palengva kūnas apsispras su fiziniu krūviu.
- Treneris supažindins su sportavimo programa ir parodys, kaip elgtis su treniruokliais, kuriais iš jų naudotis, o kuriuos apeiti.
Pinigai. Visi žinome, kad sportas – tai sveikata. Jei jums atrodo, jog sportui trūksta lėšų, peržiūrėkite savo biudžetą ir susidėliokite prioritetus – galbūt ką nors galite pašalinti iš nebūtinų poreikių sąrašo ir skirti tą pinigų sumą sporto klubui.
Ne kartą esu pateikęs skaičiavimus rūkantiems, kaip atsisakę rūkymo, jie gali rasti laiko ir pinigų sporto treniruotėms. Pavyzdys skirtas tiems, kas per dieną surūko pakelį cigarečių. Vieną cigaretę rūkote maždaug 5 minutes, todėl per dieną susidaro 100 minučių – tai valanda ir 40 minučių, praleistų rūkant. Treniruotei jums tereikia 40-60 minučių. Štai, metę rūkyti, jūs jau turite laiko. Netgi daugiau nei reikia, nes sportuoti rekomenduojama 3–4 kartus per savaitę.
Pakelis cigarečių kainuoja apie 3 eurus. Per mėnesį išleidžiate apie 60 eurų (surūkant ne po visą pakelį per dieną). Tačiau sporto klube išleistumėte mažiau – apie 50 eurų. Taigi, atsisakius rūkalų, jums ne tik užteks pinigų profesionalioms treniruotėms, bet dar liks ir sporto aprangai. Plius, būsite sveikesni.
Ką daryti tiems, kurie nerūko? Peržiūrėti savo gyvenimo prioritetus. Brangiau kainuoja sveikatą taisyti – gydyti atsiradusias ligas, daryti operacijas ar nuolat kentėti skausmus.
Laikas. Laiko reikia NE RASTI, nes laikas – ne grybai miške, o SKIRTI.
Žmonės gyvena lūkesčiais, tikėdamiesi, kad laiko gali atsirasti stebuklingu būdu. Taip nenutiks – jūs turite suplanuoti savo dieną, iš vakaro sugalvoti, ką rengsitės, susidėti krepšius į darbą, ir sportines kuprines į salę, pasirūpinti maistu ir gėrimais.
Apsvarstykite, galbūt neverta gaišti laiko laukiant, kol per pietus prie jūsų prieis padavėja ir t.t., o pasiimti pietus iš namų, kas dar ir pigiau kainuos, pasportuoti per pietų pertrauką, o vėliau greitai suvalgyti, ką atsinešėte.
Aš pats sportuoju 4 kartus per savaitę – per pietų pertrauką 50 minučių. Taip, būtent tiek laiko užtenka. Svarbu sporto salėje nedykaduoniauti, o nuoširdžiai dirbti. Įstrigo įspūdingos išvaizdos aktoriaus Arnold‘oSchwarzenegger‘io mintis: „Nesvarbu, kiek laiko praleidai sporto salėje, svarbu, ką ten nuveikei“.
Prie geros išvaizdos ir savijautos prisidės ir aktyvus laisvalaikio leidimo būdas: krosas, pasivažinėjimas dviračiais, pasivaikščiojimas miške, tinklinis, plaukiojimas ežerė ir t.t.
Valios stoka. Tikinate, jog jūsų darbo laikas neapibrėžtas? Tai eilinis tinginio pasiteisinimas, kaip ir daugelis kitų patogių priežasčių. Apibrėžkite, kiek laiko ar iki kelintos valandos dirbsite. Jei yra periodų, kuomet tikrai darbui tenka skirti daugiau nei 8 valandas, jums kaip tik pravers 40-50-ies minučių aktyvios pertraukos: jausitės geriau ir dirbsite našiau.