Grįžti į visus straipsnius
Mityba

Mitybos mitai – sugriaukime juos

16 birželio, 2017 – 3 min

Mitas, kad lieknėsi, jei nevalgysi po 18 val. Prisiminkime faktą, kad jei jūs alkstate, organizmas vykdo kaupimo funkciją riebalų pavidalu, vadinasi – stambėjate. 

Mitas, kad susiderinus mitybą reikia vengti treniruočių, nes priaugsite raumenų. To dažniausiai bijo moterys. Patikėkite, priaugti bent gramą raumenų yra didžiulis darbas, jums tai negresia, jei nesiekiate to tikslingai. Tad drąsiai dirbkite su treniruokliais, svoriais ir svareliais – džiaugsitės tvirtais, švelniai išryškėjusiais raumenimis.

Vyrauja daug mitų, susijusių su vandeniu. Mitas, kad vandens negalima gerti valgant. Neva taip atskiedžiamos skrandžio sultys, kurių taip reikia virškinimui. Reikia net dešimties litrų vandens, norint atskiesti skrandžio sultis. Gurkšteldami valgio metu, skrandžio sulčių tikrai neatskiesime.

Mitas, kad negalima gerti vandens treniruočių metu. Pats kvailiausias mitas, nežinau, iš kur jis atsirado. Mėgstu žmogaus organizmą lyginti su prietaisais. Dirbantis automobilio variklis aušinamas specialiu skysčiu, jei jo maža ar nėra, variklis perdega, užkaista. Žmogaus organizmas kupinas organų, kitaip sakant, agregatų, kaip ir automobilis, jų sklandžiai funkcijai reikia atitinkamų medžiagų, vandens – taip pat.

Sporto metu raumenynas skleidžia šilumą. Jei neduosime raumenims vandens, kuris organizme atlieka aušinimo funkciją, raumenys ir visi kiti audiniai naudos savo vidinius resursus. Taip alinsime organizmą: kūnas perkais, užkrausime kraujotaką, išnaudosime organizme susikaupusius skysčius, todėl po treniruotės raumuo sunkiau atsistatys, jausimės itin pavargę. Žala sveikatai didelė. Negerdami vandens atitolinate savo tikslą – nesvarbu, norite numesti svorio ar priaugti raumenų.

Mitas, kad išgėrus vandens, tinstama. Jei tinstate, kaltas ne vanduo, reikia ieškoti kitos priežasties. Galbūt yra problemų su inkstais ar kraujotaka.

Vandenį patariama gurkšnoti nedideliais kiekiais – jis užpildys skrandžio tūrį ir ne taip norėsis valgyti. Geriant pakankamai vandens, organizmas bus apsaugotas nuo dehidratacijos, drėgmės gaus jūsų plaukai, nagai, oda, jų būklė pagerės.

Vanduo atlieka ir filtro funkciją – iš organizmo šalina kenksmingas medžiagas, kurios susidaro po virškinimo, skaidymo procesų ar dėl netinkamos mitybos susikaupusius šlakus, nitratus.

Vanduo būtinas, nes:

  1. organizmui netekus 5% vandens, sumažėja darbingumas;
  2. organizmui netekus 10% vandens, atsiranda dehidratacijos požymių;
  3. netekus 1/3 – 1/4 bendro vandens kiekio, mirštama (oragnizmas apsinuodija savo paties apykaitos produktais);
  4. su geriamu vandeniu ir kitais skysčiais organizmas gauna mineralinių medžiagų ir mikroelementų;
  5. padeda mažinti kūno masę;
  6. didina odos elstingumą.

Apskritai, vandens poreikis priklauso nuo vartojamo maisto: valgant daug angliavandenių ir riebalų turintį maistą, jo reikia mažiau (jų skilimo metu išsiskiria daugiau vandens), valgant baltymingą maistą – jo reikia daugiau. Maistas, turintis daug kalio ir kalcio, skatina vandens išsiskyrimą su šlapimu.

Bendrosios rekomendacijos tinkamai hidratacijai:

  1. stebėkite skyčių netekimą: sverkitės prieš ir po treniruotės, ypatinagai šiltuoju ir šaltuoju sezonais;
  2. neribokite skyčių prieš, per ir po treniruotės;
  3. nepasikliaukite troškulio jausmu, kaip netektų skysčių indikatoriumi;
  4. treniruotės metu gerkite reguliariais intervalais;
  5. atsisakyti kofeino turinčių gėrimų kelias valandas prieš ir po treniruotės dėl diurezę (šlapimo išsiskyrimą) skatinančio poveikio;
  6. nevartoti alkoholio prieš, per ir po treniruotės, nes veikia kaip diuretikas ir trukdo atstatyti skyčių balansą.

Būtina žinoti, kad rekomenduojamas vandens kiekis nėra tas pats, kas skysčiai – kava, arbata, energetiniai gėrimai, sriubos. Jų kiekis neįeina į rekomenduojamą suvartoti vandens dienos normą.

logo